Zamrażanie np. owoców dzięki wykorzystaniu zawartej w nich wody pozwala pozwala na zminimalizowanie strat substancji odżywczych czego niestety nie można powiedzieć o innych formach utrwalania żywności. Dla zachowania koloru warzywa i owoce przed mrożeniem poddaje się często blanszowaniu czy kilku minutowej obróbce w bardzo wysokiej temperaturze wody lub paty wodnej.
Zanim zostanie przeprowadzone zamrażanie mające mu być poddane produkty są najpierw dokładnie myte a zależności od potrzeb również krojone czy porcjowane. W przypadku dań gotowych są one gotowane, przyprawiane itp. wszystko po to, aby produkt po rozmrożeniu był już na przykład gotowy do spożycia albo do dalszych procesów kulinarnych. Temperatura ugotowanych produktów musi być następnie obniżona - służą do tego chłodnie. A następnie po osiągnięciu odpowiedniej temperatury produkt może być poddany procesowi zamrażania.
Samo zamrażanie to poddanie produktów gwałtownemu schłodzeniu czyli działaniu temperatury zazwyczaj poniżej -18 stopni Celsjusza, dzięki czemu następuje zamrożenie naturalnie zawartej w danym produkcie wody. Właściwe zamrażanie odbywa się w specjalnie do tego celu przeznaczonych tunelach chłodniczych gdzie na żywność działa silny strumień zimnego powietrza. To powoduje jego natychmiastowe zamrożenia, a w konsekwencji zachowanie świeżości i trwałości na dłużej.